ÜGYELET

Manapság igen kényes kérdés az állatorvosi ügyelet.

Az állatorvosi kamarai törvény nem írja elő a kötelező ügyeleti rendszer felállítását.

Minden szolgáltató állatorvos maga dönt arról, vállal-e ügyeleti ellátást.

Jelenleg Magyarországon központilag finanszírozott állat-egészségügyi ügyeleti rendszer nincs.

www.debra24.hu weboldalról lehet tájékozódni megyékre lebontva az ügyeletet vállaló kollégákról illetve sok hasznos információ olvasható állataink egészségvédelme terén. Az oldalon tovább kell kattintani a facebook album megnyitására, ott jönnek elő a megyei lebontású diák.

MEGYÉNKBEN A NYÍREGYHÁZI OKTATÓ ÁLLATKÓRHÁZ NYÚJTJA A LEGHOSSZABB NYITVA TARTÁSI IDŐT: Hétköznap 08:00 – 19:00, hétvégén 08:00 – 16:00 óráig.

ÉJJELI SÜRGŐSSÉGI ELLÁTÁS LEGKÖZELEBB DEBRECENBEN ÉRHETŐ EL.

DEBRECENBEN NEM MINDIG UGYANOTT VAN AZ ÜGYELET, A RENDSZERBEN RÉSZT VEVŐ RENDELŐK BEOSZTÁS ALAPJÁN LÁTJÁK EL AZ ÉJSZAKAI ELLÁTÁST.

A DEBRECEN VÁROSI ÁLLATORVOSI RENDELŐI ÜGYELET TELEFONSZÁMA: +3630/5659255

Érdemes elkülöníteni a társállatok (kutya, macska) esetében értelmezett sürgősségi ügyelet fogalmát attól az ügyeleti rendszertől, ami a főleg haszonállatokat ellátó ENAR kapcsolattartó állatorvosok önszerveződésből tartott hétvégi ügyeletétől, amely állatszállítások, marhalevél igazolások, haszonállat sürgősségi ellátások miatt lenne szükséges.

Sajnos az „öregedő” állatorvosi jelenlét miatt egyre nehezebben megoldható a vidéki települések állategészségügyi-ellátása, de a nagyvárosok kisállatrendelői is folyamatos emberhiánnyal küzdenek.

Nagyon kevés azon frissen végzett állatorvosok létszáma, akik a szakmában és hazánkban helyezkednek el. Az elmúlt 10 év jelensége, hogy nagyságrendileg 2-300 betöltetlen állatorvosi állás van hazánkban. Ehhez jön hozzá, hogy a frissen végzettek generációváltása, ami azt jelenti, hogy nem feltétlen kötelességtudata az újdonsült Y és Z generációknak (tisztelet a kivételnek), hogy éjjel-nappal a munkájuknak éljenek, hanem nekik „jogaik „, „életük” van, olyan munkahelyet választanak, ahol nincs ügyelet, nincs hétvégi munkavégzés és sok „énidő” áll rendelkezésére. De ez nem csak nálunk, hanem valamennyi szakmánál, hivatásnál megfigyelhető jelenség.

Érthető, hogy az idősödő generáció már nem bír akkora terhet, hogy egész napos munka mellett még éjszaka és hétvégén is folyamatosan elérhető legyen. Ehhez tartozik hozzá, hogy az elmúlt 15 évben megfigyelhető volt, hogy az éjjel ellátást kérők 90%-a nem indokolta az éjszakai sürgősségi kezelést. Ebbe országosan nagyon sok klinika belefáradt, ennek köszönhető, hogy ma Magyarországon éjjel nappal működő állatklinikából összesen 5 működik, holott korábban minden megyeszékhelyen volt ilyen ellátást biztosító állatkórház.

Több megyében volt olyan kezdeményezés, hogy a praxisok között felosztották a napokat, de a praxisok felszereltségének és felkészültségének különbözősége miatt sok helyen ez sem ad megoldást az éjszakai ellátás hiányára.

Sajnos nincs az iskolában olyan alapvető oktatás, mi számít sürgősségi ellátásnak, mi az ami éjszakai eset és mi az ami miatt éjjel ne keltsük fel az alvó állatorvost. Számtalan éjjel bulizós fiatal telefonált hogy láttak egy kutyát, menjünk keressük meg… illetve sem a 3 napja köhögő, sem a karomvágást vagy veszettség oltást kérő ügyfél nem szorul éjszakai ügyeletre.

Jelenleg ma Magyarországon nincs annyi állatorvos és nincs olyan fizetőképes állattartói kör, hogy éjszakai ellátásra külön kórházi illetve orvosi személyzetet lehessen finanszírozni.